poeha.com/demol | Home | Volgende | Muziek | Kies een Mol | Stemmenoverzicht

 

Wie is De Mol?: Jaargang 4, Aflevering 1

Kijkers: 0.99 miljoen (bron: Stichting KijkOnderzoek).

Op zaterdag 15 maart 2003 is de vierde Nederlandse reeks van het programma Wie is de Mol? van start gegaan. Dit jaar bezoeken de tien kandidaten Aafke, Astrid, Chandrika, Elise, Ferdi, Julien, Louis, Patricia, René en Ron Canada. In de eerste proef moesten zij een afstand van 12 km door ruw terrein afleggen. Een dag later probeerden negen van hen uit een tunnelcomplex te ontsnappen door met behulp van een laserstraal een slot te openen. Louis bleek in de afvalronde het minste over de Mol te weten. Hij werd naar huis gestuurd.

Inleiding

In de inleiding zien we de Mol een filmpje bekijken waarin Angela hem/haar algemene instructies geeft. Zij raadt de Mol vooral goed aan om de andere kandidaten te bestuderen. Tijdens Angelas instructies komen er foto's van de kandidaten in beeld: Ron, Louis, Julien, Elise, Ron (dossier), Aafke (dossier), Astrid, Elise, Louis, Julien en Ferdi. Niet in beeld komen Chandrika, Patricia en René.

Daarna zien we de tien kandidaten bij een helikopter in Halifax in Canada. Er zijn voor elke kandidaat korte terugblikken naar Nederland en daarin vertellen ze iets over zichzelf. Dit zijn ze:

  • Astrid, 44 jaar, PR-Adviseur (hoopt te winnen)
  • Ron, 33 jaar, Grafisch Ontwerper (denkt wel kans te hebben als hij de eerste twee rondes overleeft)
  • Julien, 30 jaar, Advocaat (zegt goed te zijn in het herkennen van mensen bij wie het niet helemaal klopt)
  • Patricia, 39 jaar, Wetenschapper (ziet op tegen de engheid van de opdrachten)
  • Louis, 38 jaar, Salesmanager (zegt dat hij de Mol niet is)
  • Elise, 26 jaar, Student (wil over de helft raken)
  • René, 37 jaar, Politieagent (verwacht dat hij ver komt)
  • Aafke, 40 jaar, Beleidsmedewerker (denkt dat de Mol iemand met levenservaring is)
  • Ferdi, 27 jaar, student managementwetenschappen (zegt dat hij de Mol niet is)
  • Chandrika, 26 jaar, Pedagogisch Hulpverlener (denkt dat de Mol op de achtergrond blijft en niet opvalt)

De kandidaten worden afgezet ergens op Halifax. Net als in de Vlaamse Mol krijgen ze een persoonlijke koker van Angela die ze niet open mogen maken. Het spel kan beginnen.

Proef 1: The Bluff Area, Canada

De kandidaten krijgen drie uur om een afstand van 12 km te voet af te leggen. Ze moeten spullen meenemen en moeten afspreken in welke volgorde ze vertrekken. Voor iedere kandidaat die in de juiste volgorde aankomt, wordt 1000 euro verdiend. Als alle kandidaten in de goede volgorde de finish halen dan wordt het bedrag verdubbeld.

De kandidaten vertrekken in de volgorde: Ferdi, Aafke, Patricia, Elise, Astrid, Chandrika, Julien, Ron, Louis en René. Na vijf kwartier lopen, komen de kandidaten weer uit op de plek waar ze vertrokken zijn. Ze hebben in een kringetje gelopen en het is niet duidelijk wie daarvoor verantwoordelijk is. Het leek alsof de twee koplopers Ferdi en Aafke aldoor de richting aangaven. Met 23 minuten te gaan, besluit Ferdi dat de laatste twee, Louis en René, die 1,5 km achter hem een zware koffer dragen, het niet gaan redden. Hij rent daarom met de vijf dames naar het doel toe dat 2,5 km ver weg ligt. Dit kan een mollenstreek zijn want kort voor de aankomst ligt een splitsing en de achterblijvers weten vermoedelijk niet welke kant ze uit moeten.

Ferdi haalt met een kwartier extra de finish. Kort na hem volgen de vijf dames en even later komen ook Julien en Ron aan. Louis en René twijfelen bij de splitsing. Louis wil links en René rechts. Ze besluiten naar rechts te gaan. Even later horen ze de anderen juichen en beseffen dat ze toch links hadden moeten gaan. Inmiddels zijn Julien en Ferdi teruggelopen om ze te helpen. De twee willen geen hulp. René begint te rennen en Louis valt. Maar iedereen bereikt uiteindelijk de finish op tijd.

De proef is gelukt en er is 20.000 euro verdiend. De groepspot staat dus meteen op 20.000 euro.

De Mol had diverse sabotagekansen in deze proef. Als de omweg een mollenstreek was dan zat de Mol waarschijnlijk vooraan (Ferdi of één van de dames). Maar ook achteraan kan de Mol saboteren door te vertragen. Ook als er maar één persoon te laat binnenkomt dan kost dat de groep meteen 11.000 euro. Louis en René kozen voor de zware koffer waardoor ze verder achter konden blijven. René zei bij de splitsing nog dat Ron beloofd had om op hun te wachten. Probeert hij hier iemand verdacht te maken of heeft Ron daadwerkelijk ze in de steek gelaten?

Proef 2: George Island

Aan het begin van deze proef vraagt Angela om een vrijwilliger voor een bijzondere taak. René meldt zich aan als vrijwilliger. De andere negen worden opgesloten in het tunnelcomplex van George Island. Ze moeten er allemaal uit komen binnen een uur. Het slot van het complex gaat open als er laserlicht op valt. De kandidaten moeten dit licht via spiegels van de ingang naar de uitgang richten. Als de deur opengaat dan kunnen zij zeven statieven pakken waarmee de spiegels kunnen worden vastgezet. De deur blijft namelijk maar 30 seconden open en die tijd is te kort om alle zeven personen die een spiegel vasthouden buiten te krijgen. Met deze proef kan 5000 euro worden verdiend.

Julien en Louis worden aangewezen als organisatoren. Zij lopen snel door het complex om de uitgang te vinden. Ondertussen legt Angela uit dat er twee wegen naar de uitgang zijn. Alleen via de kortste weg kan de opdracht slagen. Anders moet het licht een te grote afstand afleggen en wordt het te zwak. Na 15 minuten begint Renés taak: hij moet het laserlicht laten branden door te fietsen. Als hij harder dan 18 km per uur fietst, gaat het laserlicht aan. Helaas hebben Louis en Julien de verkeerde weg gekozen en dus lukt het niet om het laserlicht bij het slot te krijgen.

Na ongeveer een half uur komt Ron op het idee om naar een kortere weg te zoeken. Deze wordt ook gevonden en via deze weg krijgen de kandidaten de deur wel open. Astrid en Ron rennen naar buiten en pakken de statieven. Maar het lukt niet om alle spiegels vast te zetten. De klok tikt verder en dan is het te laat.

Deze proef is mislukt. Er is geen geld verdiend en de groepspot blijft staan op 20.000 euro.

Voor de Mol is de beste positie waarschijnlijk in het tunnelcomplex. Fietser René had weinig invloed op het mislukken van de opdracht. Zowel Louis als Julien had goede sabotagekansen door eerst de lange weg te kiezen. Maar ook de spiegelhouders konden in deze proef veel fout doen. Elke fout met de spiegels kon de straal onbestuurbaar maken.

Rijtjes en feitjes

In deze sectie houden we allerlei details uit het programma bij die niet al bij de proefbeschrijvingen zijn genoemd. We kijken in het bijzonder naar opsommingen van kandidaten (rijtjes) omdat deze aanwijzingen kunnen geven over de afvalvolgorde en de identiteit van De Mol. Niet alles wat hier staat hoeft relevant te zijn. Deze sectie is vooral bedoeld voor de fanatieke mollenvanger dus als je alleen voor je plezier naar dit programma kijkt dan kun je het volgende rustig overslaan.

Vorig jaar hebben we geprobeerd om de Mol te pakken te krijgen via de groepsfoto. Dat mislukte toen maar we proberen het toch opnieuw. Als we naar de oudere groepsfoto's dan zien we dat vorig jaar de Mol rechts vooraan stond. De persoon die daar nu staat is Aafke. In 2000 en 2001 stond de Mol rechts en ingesloten door veel mensen zodat er maar een klein stukje van zijn/haar lichaam is te zien. De personen die daaraan voldoen zijn Ron en Julien. Ook van René is maar weinig te zien op de foto. Een ander criterium dat werkte in 2001 en 2000 was dat de mol op gegeven moment als eerste los stond van de rest (Nico in aflevering 7 en Deborah al in aflevering 4 maar George in 2002 nooit). Hiermee kunnen we pas mensen verdacht maken als er meer kandidaten zijn afgevallen.

Bij de introductie is het opvallend dat Julien, Louis, Elise en Chandrika hun achternaam noemen. De rest noemt alleen de voornaam. Louis viel af. Zijn de andere drie de volgende afvallers?

Teksten op helikopter: cougar en c-gkch. Naam piloot: Barry. Biechts met naam: Julien, Elise, René, Ferdi, Julien, Elise, Chandrika, Ferdi, Patricia, Elise, Julien, Astrid, Elise, Ferdi, Louis (zonder naam), Elise, Ferdi, Ron, Julien, Louis, Julien, Ferdi, Ron, René, Chandrika, Ron, Elise, Louis, René, Julien, Ron, Elise, Ron en René. Elise (7 keer), Julien (6), Ferdi (5) en Ron (5) komen het vaakst in beeld tijdens deze biechts. Aafke komt niet in beeld in een biecht.

René moet vreemde snelheid fietsen: 18 km per uur en de achttiende letter van het alfabet is de R van René en Ron. De stemronde: Ron (verdenkt Patricia), Patricia (verdenkt Ron, Chandrika en Julien), Julien (noemt René en Louis), Louis (noemt Patricia en Astrid), Astrid (Ferdi, Louis en Julien),' René (denkt aan Astrid), Aafke (verdenkt Chandrika), Chandrika (vertrouwt Louis niet), Elise (verdenkt Louis) en Ferdi (Ron). Bij Julien in beeld verscheen een vraag zonder nummer (20). De afgelopen twee jaar stemde stemde altijd de winnaar als eerste in de eerste aflevering. Gaat Ron winnen? Close-up in beeld voor afvalronde: René, Louis en Ferdi. De afvalronde: Aafke, Ferdi, Julien, Elise, Ron, Patricia, Astrid, René, Louis (valt af). Chandrika wordt niet getest. Meestal valt de vierde of de vijfde genoemde persoon af. Hier de negende dus dit is waarschijnlijk de langste afvalronde ooit.

Bij de aftiteling komen in beeld: Louis en René met de koffer, Elise met laserlicht, Elise, Chandrika, Aafke en Ferdi bij de wandelproef, Patricia en Aafke (in de tunnels) en Louis die water giet op Rons hoofd.

In de vooruitblik op de volgende aflevering zien we Ferdi en Ron rennen in een zaal met bootjes, Chandrika, Ron en Astrid fietsen in een straat met helling, Astrid en Aafke openen hun kokers, Patricia geeft instructies op een zeilboot en klaagt dat men haar niet meer vertrouwd, een auto arriveert op een begraafplaats en iemand (Elise?) wordt weggevoerd, kandidaten zitten geblinddoekt in auto's (?, Petra en Aafke, en René, Julien en Ferdi), René staat met iemand in een loods en Aafke verwijdert haar blinddoek.

Het promotiefilmpje voor deze aflevering begon met een overzichtsbeeld van de 10 kandidaten terwijl zij naar de helikopter liepen. Daarna zagen we in de groene beeldjes Ferdi, Louis en Ron, even later een bedrukte Patricia (in de helikopter?), Chandrika direct na het woord saboteur, een hand met ring (Julien) bij een landkaart, Ferdi die over een veld kijkt, Aafke die met rugzak vooraan een groepje van vier personen rent met Elise (rode broek) in het midden en Chandrika achteraan, Patricia rennend in een veld met meteen daarna de tekst winnaar, Ferdi in een soort grot, Angela die zegt dat iemand van hen de Mol is, opnieuw groene beelden met daarin Ferdi, Louis en Ron, en close-ups van Ron, Elise, Julien en Ferdi. Acht van de tien kandidaten kwamen in beeld. Niet getoond werden Astrid en René. Ferdi kwam het vaakst herkenbaar in beeld.

In de overzichtsaflevering van de vorige week kregen we de kandidaten te zien direct voor en direct na ze de helikopter instapten. Er waren close-up beelden van Astrid (2), Chandrika (2) en Patricia (1). Opvallend was dat bij de beelden in de helikopter iedereen te zien was behalve Ferdi.

Stemronde

De kandidaten stemden op de volgende personen in de eerste stemronde:

  • Patricia: getipt door Ron (1)
  • Chandrika: getipt door Aafke (1)
  • Louis: getipt door Elise (1)
  • Ron: getipt door Ferdi (1)

De andere kandidaten zijn minder duidelijk over hun keuzes. Patricia noemt drie namen: Ron, Chandrika en Julien, Julien noemt René en Louis, Louis noemt Patricia en Astrid, Astrid noemt Ferdi, Louis en Julien, René denkt aan Astrid en Chandrika vertrouwt Louis niet.

Verdenkingen

We hebben voor de volgende kandidaten verdachte zaken kunnen noteren tijdens deze aflevering:

  • René: liep de verkeerde kant uit bij de wandelproef en fietste soms te langzaam bij de laserproef. Een mogelijke hint bij het fietsen wijst naar hem. Staat verdacht op de groepsfoto en komt close-up in beeld in de afvalronde voor afvaller Louis. Houdt net als George in 2002 de molkas bij. Zijn foto is niet te zien tijdens de instructies van de Mol.
  • Chandrika: gedroeg zich verdacht bij de laserproef. Als enige niet getest in de afvalronde en komt daar bovendien close-up in beeld na afvaller Louis. Haar foto is niet te zien tijdens de instructies van de Mol.
  • Julien: leidde de groep mogelijk naar het verkeerde pad bij de laserproef. Probeerde afvaller Louis een schouderklopje te geven. Staat verdacht op de groepsfoto.
  • Ferdi: liet aanvankelijk de achterblijvers in de steek bij de wandelproef. Als enige in overzichtsaflevering niet in beeld in de helikopter. Close-up in beeld in afvalronde na afvaller Louis.
  • Ron: bleef niet achter om Louis en René de weg te wijzen in de wandelproef. Een mogelijke hint bij het fietsen wijst naar hem. Staat verdacht op de groepsfoto.
  • Aafke: liet zij de groep in een cirkel lopen bij de wandelproef? Staat verdacht op de groepsfoto en komt als enige niet in beeld in een biecht.
  • Patricia: haar foto is niet te zien tijdens de instructies van de Mol. Houdt net als Nico in 2001 het geld bij.
  • Astrid: gedroeg zich verdacht bij de wandelproef.
  • Elise: alleen in beeld in aftiteling.

Zoals gebruikelijk is iedereen verdacht. Zelfs Louis gedroeg zich verdacht in deze aflevering maar hij kan de Mol al niet meer zijn.

Onze keuze

Mol: Astrid. Winnaar: René. Volgende uitvaller: Ron.

Ondanks een ernstig gebrek aan succes in drie voorgaande reeksen (in 24 afleveringen geen enkele keer de Mol goed voorspeld), proberen we ook in deze reeks te raden wie de saboteur is. We kiezen nu Astrid als Mol. Zij kwam minder in beeld dan de andere kandidaten en wordt door hen ook niet gezien als potentiële Mol. Alleen René houdt de mogelijkheid open dat zij het is. We vertrouwen op zijn mensenkennis en nomineren hem daarom nu als winnaar. Het voorspellen van de volgende afvaller is gokwerk. We kiezen nu maar voor Ron.


poeha.com/demol | Home | Volgende | Muziek | Kies een Mol | Stemmenoverzicht
Last update: November 28, 2004. erikt(at)xs4all.nl